[Toronto] Öğrenci için şehir rehberi

Merhaba, 4 Şubat tarihinde İngilizce dil eğitimi için Toronto’ya geldim. Okul olarak ILSC’yi tercih ettim ve şimdilik memnunum. Bu yazımdan sonra önümüzdeki günlerde okul hakkında bir blog yazısı yazmayı düşünüyorum. Umarım üşenmeden aklımda olan yazıyı yazabilirim.

Bu yazıyı yazmamın sebebi ise her ne kadar danışmanlık şirketleri bilgi verse de sanırım en önemli konuları atlıyorlar ve öğrenciler bu konularda ufak tefek sıkıntılar yaşayabiliyor. En azından kendi adıma konuşmam gerekirse birçok konuda sıkıntı çektiğim. Neyse fazla uzatmadan yazıya geçelim…

Havalimanı Transferi

Sanırım en önemli konu havalimanına ilk indiğimiz an oluyor. Eğer havalimanı-ev transferini danışmanlık şirketinden satın aldıysanız bu kısmı pas geçebilirsiniz. Benim gibi satın almadıysanız bu kısım sizin için oldukça önemli, öncelikle bavulunuzu aldıktan sonra pasaport kontrolünden geçeceksiniz. Ben pasaport kontrolünün sıkıntılı geçeceğini düşünüp, kafamda sürekli diyaloglar kuruyordum ancak hiç öyle olmadı. Gayet güler yüzlü ve yardımsever bir polis memurunun ufak tefek sorularından(ne kadar kalacaksın, hangi okulu tercih ettin, nerede kalacaksın? vb.) sonra rahatlıkla kontrolden geçtim.

Kontrolden geçtikten sonra isterseniz havalimanı çıkış noktasında bulunan lüks taksi veya normal taksi diye sınıflandırılan araçları kullanabilir, isterseniz ufak bir aktarmayla metro istasyonuna geçip oradan metroyla devam edebilir, isterseniz de Uber veya Lyft benzeri uygulamalarla kolaylıkla transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Havalimanı-Metro transferi hakkında detaylı bilgi almak için şu adresi kullanabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Eğer eğitim için Toronto şehrini seçtiyseniz oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Eğitim ve şehrin durumuyla alakalı detaylı bilgileri bir sonraki yazımda paylaşacağım.
Toronto metrosu (TTC) İstanbul metrosuna göre bence eski ve kötü. Buradaki insanlar günlük olarak TTC’nin kötülüğünden şikayet ediyor. Ancak buna rağmen metro hattı planlamasını ve şehir için otobüs planlamasını harika bir şekilde tasarlamışlar.
Toplu taşıma ücretlendirmesi bana göre hizmete göre pahalı kalıyor. Gelelim ulaşım için nasıl ödeme yapılacağı kısmına. Toplu taşımayı sık kullanacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle bizdeki akbil benzeri olan MetroPass kartı almalısınız, bizdekinden tek farkı sınırsız biniş hakkı tanıması ve kartın aylık olarak tekrardan satın alınması. Bu kartı metro duraklarından veya bazı küçük marketlerden alabilirsiniz. Şu an bir aylık TTC Post-Secondary(Öğrenci) MetroPass ulaşım kartı 116,75CAD.

Ön Ödemeli SIM-Kart

Geldik en önemli konuya, iletişim ve internet. Bazı danışmanlık şirketleri öğrencinin zorluk çekmemesi adına ülkeye gelmeden önce ön-ödemeli sim kartı veriyor. Ancak benim danışmanlık şirketim vermediği için yaklaşık 1 hafta boyunca fiyat-performans analizi yaparak en uygun tercihi yapmaya çalıştım. Burada birçok şirket bulunuyor ama geneli bize göre pahalı kaçıyor. Ben sim kart seçeneklerini en uygun olan Fido ve Freedom Mobile olarak ikiye indirdim ve daha avantajlı olan Freedom Mobile’ı seçtim. Genel olarak firmalar paketlerinde Kanada için sınırsız konuşma+Kanada içi sınırsız mesajlaşma+1–2–3–4–5–6GB bulunduruyor. Ancak WhatsApp veya diğer benzeri aplikasyonların internet üzerinden arama imkanı sunması nedeniyle ben Freedom Mobile’ın 10GB’lık hattını satın aldım. Aylık 46,20CAD ödüyorum, 10GB internet ve sınırsız SMS kullanıyorum.

Alışveriş

Genel olarak değerlendirmek gerekirse Toronto bize göre pahalı bir şehir. Ancak bazı durumlarda bizden daha uyguna şeyler bulmak mümkün. Alışveriş konusunda oldukça fazla seçeneğiniz var. İsterseniz York Dale Alışveriş Merkezi’ne gidip lüks markalardan alışveriş yapabilirsiniz, isterseniz şehrin merkezinde yer alan CF Toronto Eaton Centre’da gezip alışveriş yapabilir yemek yiyebilirsiniz. Eğer ihtiyacınız kıyafet-kozmetik-ayakkabı-ev eşyası ise şehrin neredeyse her yerinde bulunan Marshalls veya Winners’dan uygun fiyatlara alabilirsiniz.
Tüm bunların yanı sıra şehrin bazı yerlerinde bulunan Outlet Center’lara giderek çok çok çok daha uygun fiyatlara alışveriş yapabiliyormuşsunuz. (Herkes Outlet Center’lardan bahsediyor ama ben henüz göremedim o uygun fiyatlı mağazaları)

Yiyecek-İçecek=Gıda

Baştan belirtmek istiyorum ki Türk yemekleri burada inanılmaz pahalı. Standart tavuk döner dürüm bile 10CAD. O yüzden burada Türk yemeklerinden biraz uzak kalmanız mümkün ama evde kendi imkanlarınızla özleminizi giderecek kadar da olsa bir şeyler yapıp yeme imkanınız tabii ki var. Toronto’nun yeme-içme kültürünün neredeyse tamamını Asyalılar oluşturuyor. Her yerde Asya ülkelerine özgü restoranlar görebilirsiniz. Mc Donald’s, Burger King, Popeyes, KFC, Pizza Pizza, Dominos vb. fast food restoranları burada oldukça popüler ve ucuz. Buralardan yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz ama bir zaman sonra sıkılmanız mümkün. O yüzden Walmart ve No Frills süpermarketlerinden ucuza ve kendi damak zevkinize uygun yiyecek-içecekler alarak gıda işini ucuza getirebilirsiniz.
Eğer Türkiye’de bulunan markalardan gıda ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız Marche İstanbul’a(Dufferin St.) uğrayabilirsiniz.

Kitap-Dergi-DVD-Gazete-Çalışma Alanı

Geldik Toronto’nun en sevdiğim ve inanılmaz hoşuma giden özelliğine. Burada kütüphanecilik inanılmaz gelişmiş ve yaygınlaşmış durumda. Şu adresten Toronto Public Library hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Biraz kütüphaneden bahsetmek gerekirse; kendinize ait bilgisayarınız yoksa kütüphanelerde bulunan bilgisayarları sınırlı bir süreyle kullanabiliyorsunuz, eğer video-fotoğraf konusunda bilgisayara ihtiyacınız varsa kütüphanelerde bulunan iMac’leri kullanabilirsiniz.(Hepsinde yok maalesef) Saymakla bitmeyen birçok özelliği mevcut, belki ilerleyen günlerde video olarak Toronto Reference Library anlatımını hazırlayabilirim.
Kütüphaneye üye olmak ücretsiz, okulunuzdan alacağınız konaklama belgesi ve pasaportunuz ile gidip 5 dakikada üye olabilirsiniz. Üyelik başvurunuzun ardından üye kartınız ile kitap-dergi-dvd-gazete vb. şeyleri ücretsiz olarak alabilirsiniz. Üyeliğinizin ardından kütüphane kullanımı ile ilgili tüm bilgiler size anlatılıyor.

Bu yazımda benim ihtiyaç duyduğum ve en uygun bir şekilde nereden karşıladığımı yazmaya çalıştım. Buraya gelmeden önce aklınızda bir soru(n) varsa veya burada bir sorunla karşılaştıysanız yorum kısmından yazabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir