Skip to main content

Türkiye’nin sosyal medya ve internet kullanımı

we are social ekibinin 2014 yılında yaptığı Türkiye’nin internet, sosyal medya ve mobil telefon kullanımı hakkında bilgi veren incelemesi.

Çalışmanın ilk basamağı Türkiye’deki toplam nüfus ve bu nüfusun internet, sosyal medya ve telefon kullanımı.

Sunulan grafikten de anlaşılacağı üzere ülkenin bir kısmı hızla gelişen teknolojiye ayak uydururken bir diğer kısmı ise henüz bu gidişatı aynı hızda takip edememekte.

Türkiye’nin internet kullanımı; sayfaların ziyaretçilerinin önemli bir kısmı hala masaüstü bilgisayar ve laptoplardan sağlanıyor.

Türkiye 24 saatin 4 saat 37 dakikasını teknoloji ile haşır-neşir olarak geçiriyor

Türkiye’de bulunan 38milyon kişi sosyal medya kullanıcısı olarak hayatlarına devam ediyor. Toplam nüfus içerisinde %47 olarak yer almaktalar.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya siteleri. Grafikte dikkat çeken en önemli nokta insanların sosyal medya platformlarında hesaplarını açtıktan sonra aktif olarak kullanmamaları. Aktif olarak kullanılan sosyal medya platformu Facebook olarak dikkat çekiyor. Konunun uzmanlarının ortak kanısı Facebook’un bu kadar kullanılmasının sebebi, diğer platformlara göre daha çok görsel olması ve kullanım kolaylığı.

Mobil telefon kullanımda Türkiye oldukça iyi bir konumda, 81.619.000 olarak verilen nüfusun 69.4 milyonu telefon kullanmakta. 3G’li olanların oranı ise yalnızca %31.

Akıllı telefon kullanımı ise toplam nüfus içerisinde %30 olarak dikkat çekiyor.  Bu oran 3G kullanan kişilerin sayısına neredeyse eşit (3G – %31)

Kaynak: Yazıda kullanılan grafiklerin tamamı we are social ‘a aittir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *