Skip to main content

Dünya’nın internet, sosyal medya ve mobil telefonla imtihanı

Bu yazımda yine we are social’ın yaptığı araştırmayı kullanarak Türkiye ve Dünya insanlarının “yeni medya”yı nasıl kullandıklarına göz atacağız🙂

Dünya’nın globale bakışı ve teknolojinin getirdiği nimetleri kullanma güdüsü.

Geçtiğimiz ile bu yıl yapılan araştırmaya göre Aktif İnternet Kulanıcıları, Aktif Sosyal Medya Hesapları, Aktif Mobil Kullanıcılar ve Aktif Mobil Sosyal Kullanıcılar yükselişte. En çok artan ise %23 ile aktif mobil sosyal kullanıcı ve %21 ile aktif internet kullanıcısı, internet yayılmaya devam ediyor.

Coğrafik bölgelere göre internet kullanım oranları.

Dünya’da ülkeler arasında internet kullanım oranları. Dünya ortalaması %42 olurken, Türkiye %49 ile ortalamanın üzerinde yer alıyor. Kanada %93 ile zirvede.

Mobil kullanıcılarının internet ziyaretlerindeki payı. Dünya ülkelerinin ortalaması %33 olurken, Türkiye %28 ile ortalamanın altında. Nijerya ise %76 ile zirvede. Daha önceki grafikte(internet kullanım oranları) zirvede yer alan Kanada bu grafikte %17 ile son sıralarda yer alıyor.

Türkiye’de kullanıcıların internet ile ilgili en çok dert yandıkları sorunlardan birisi olan bağlantı hızı Dünya ortalaması 4.5 MBPS. Türkiye ise 5.5 MBPS ile ortalamanın bir tık üzerinde yer alıyor. Gündeme siber saldırılarıyla gelen Güney Kore(25.3), Hong Kong(16.3) Japonya(15.0), Singapur(12.2) ise listenin ilk sıralarını oluşturuyorlar.

Türkiye’de yavaş yavaş yayılan ve bu kategoride yeni projelerin ortaya çıktığı sektör; sosyal medya!

Sosyal medya kullanımında aktif kullanıcıları hedef alan araştırmada Dünya ülkelerinin ortalaması olarak %29 alınmış. Türkiye %52 ile ortalamanın bi’ hayli üzerinde yer alıyor. Singapur %66 ile listenin başını çekiyor.

Dünya’nın en çok kullanılan sosyal medya platformlarına baktığımızda ise bir öğrenci platformu olarak ortaya çıkan ancak daha sonra tüm Dünya’ya açılan Facebook 1milyar barajını geçmiş durumda. Facebook’un yakın takipçisi ise kullanıcıların birbirleriyle sohbet etmesini sağlayan QQ uygulaması (829milyon) Listenin son sırasında yer alan çiçeği burnunda sosyal medya aracı olan Snapchat 100 milyon kullanıcısıyla üst sıralara göz kırpıyor. Listede dikkat çeken önemli bir detay ise zirvenin 6’da 4’ünün chat programı olması.

Dünya’daki ülkelerin günlük olarak internete ne kadar zaman harcadıklarını merak ediyorsanız bu grafik size cevap verecek. Dünya ülkeleri günde ortalama 4.4 saat masaüstü bilgisayar veya laptopundan internete girerken, 2.7 saatini ise mobil cihazının başında geçiriyor. Türkiye 4.6 saatini masaüstü ve laptoptan geçirirken, 2.9 saatini de mobil cihazlardan girerek ortalamanın üzerinde yer alıyor.

Gelelim E-Ticarete. Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlayan bu sektörde zirvede %64 ile İngiltere bulunuyor. Hemen arkasında ise %63 ile Almanya bulunuyor. Türkiye ise %33 ile biraz gerilerden seyrediyor.

Peki mobil ticareti merak ediyor musunuz? Mobil ticarette ise işler biraz değişiyor. E-Ticarette zirvede yer alan İngiltere(%18) mobil ticarette yerini Güney Kore’ye bırakıyor.(%37) Ardından Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor.(%27) Türkiye ise diğer ülkelere göre biraz daha iyi konumda, %19 ile İngiltere’nin üzerinde yer alıyor.

Dünya ülkelerinin sosyal medya’da ne kadar zaman geçirdiklerine göz atalım. Zirvede 4.3 saatle Arjantin yer alıyor. Dünya ülkelerinin ortalaması ise 2.4 saat, Türkiye 3.0 saat ile ortalamanın üzerinde yer alıyor. Siz sosyal medya’da ne kadar zaman geçiriyorsunuz?🙂

Mobil cihazlarda 3G v 4G yani genişbant kullanan ülkelere bakacağız. Zirvede %123 ile Hong Kong yer alıyor, onun takipçisi ise %118 ile Japonya, Japonya’yı ise %114 ile Suudi Arabistan takip ediyor. Dünya ülkelerinin ortalaması ise %38, Türkiye %60 ile ortalamının üzerinde yer alıyor.

4G’ye geçmeyip direk 5G’ye geçsek genişbant kullanımımız ne kadar artar acaba?😐

Kaynak: Yazıda kullanılan görsellerin tamamı we are social’ın yaptığı araştırmalardan alınmıştır. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir